قوانین و مقررات, مطالب مرتبط

5 ویژگی مهم که برای سیمبان شدن لازم است

سیمبان

“سیمبان” در فرهنگ لغات به کسی که مٲمور نگاهبانی سیم‌های برق یا تلگراف یا تلفن باشد اطلاق میشود. شغلی که شاید ظاهرش سرو صدایی نداشته باشد، اما باطنش پر از خطر هست .

هزاران زن و مرد هر روز با کار کردن به عنوان یک سیمبان جان خود را به خطر می اندازند ، اما این کار برای همه مناسب نیست. آیا شما فکر می کنی میتونی اینکار را انتخاب کنید؟

1- شما باید از نظر روحی و جسمی قوی باشید:

برای اینکه سیمبان شوید باید از قدرت جسمی و روحی باورنکردنی برخوردار باشید. کار بر روی شبکه به معنای جابجایی تجهیزات ، کشیدن سیم و کابل های ضخیم است ، همچنین باید در نظر بگیرید که در بعضی مواقع باید بصورت شبانه روز کار طولانی داشته باشید. احتمال اینکه هر روز فعالیت متفاوتی داشته باشید وجود دارد ، یا بعبارتی در این شغل  به چالش کشیده میشوید مثل کار در انواع آب و هوای شدید و کار با خطوط ولتاژ بالا . باید در نظر داشته باشید فعالیت در این شغل هیچ جایی برای خطا باقی نمی گذارد و اشتباهات ناشی از خستگی در این شغل می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

سیمبان

 

2- شما نباید از کار در ارتفاع ترس داشته باشید:

سیمبان ها باید بتوانند از پایه ها براحتی صعود کنند  در حقیقت ، اگر شما  نتوانید در ارتفاع حدود 30 متری کاملاً راحت کار کنید باید به فکر حرفه دیگری باشید . شما به عنوان یک سیمبان، هر روز ساعتها در معرض آسمان قرار خواهید گرفت ، به همین خاطر اگر  شخصی هستید که در محل کار از مناظر دیدنی لذت می برید ، این حرفه ممکن است برای شما مناسب باشد.

سیمبان

 

3- شما باید با تمام سختی های این شغل،آن را  دوست داشته باشید:

شغل سیمبانی در بین 10 شغل پرخطر در آمریکا شناخته شده است . که بر طبق آمار هر ساله در هر 100 هزار کارگر تعداد 19 نفر جان خود را از دست می دهند.

سیمبانها افرادی هستند که در بعضی مواقع باید در حدود 30 متری از سطح زمین بر روی پایه قرار می گیرند و نسبت به ترمیم شبکه و یا احداث خطوط برق اقدام می نمایند و اغلب جزو اولین کسانی هستند که در شرایط اضطراری ،بلایای طبیعی ، باد و باران شدید و مواقع بحرانی فراخوانده می شوند. بنابراین ، در حالی که آموزش ایمنی بخش عمده ای از کار است ، شما باید خطرات روزمره ای را که با آن روبرو هستید ، را شناسایی و پذیرا باشید.

سیمبان

 

 

4- شما باید نسبت به این شغل متعهد شوید :

تمام فعالیت های که در این شغل وجود دارد باید بصورت حرفه ای صورت گیرد. این یک سبک زندگی است سیمبان به عنوان یک قطب برقی در جهان به طور همزمان شناخته می شوند ، بنابراین برای اطمینان از اینکه هر پروژه مطابق انتظارات شخصی آرمانگرایانه و عالی صورت پذیرد یه مقدار غرور نیاز دارد .

یک روز نامناسب یا یک خاموشی گسترده/ قطعی فیدر می تواند یک روز زندگی این اشخاص را خراب کند. بنابراین ، بسیار مهم است که تمامی اکیپ ها بتوانند وقت و انرژی لازم برای انجام صحیح و اصولی کار جهت رفع خاموشی /عیب اختصاص دهند.

خانواده های این افراد نیز باید به انتخاب این شغلی افتخار کنند و پذیرا باشند ، زیرا ساعاتهایی طولانی خاموشی های گسترده در شبکه می تواند تلفات زیادی را به دنبال داشته باشد همچنین درشرایط اضطراری و شرایط جوی بد بطور غیرمنتظره سیمبانان باید به سر کار بیایند و تا زمان اتمام کار آنها به خانه بر نمی گردند . به همین دلیل وقتی همه به یک هدف متعهد باشند ، می توانند اعتماد کنند که خانواده هایشان در این زمینه پشتوانه آنها هستند در نهایت آنها می توانند کاملاً متعهد به حرفه ، امنیت جامعه و امنیت خود در این زمینه باشند.

 

سیمبان

 

5- شما باید در این حرفه آموزش ببینید:

کار بر روی خطوط برقدار یا شبکه نیازی به مدرک دکترا ندارد ، اما این بدان معنی نیست که فکر کنید که می شود یک شبه سیمبان شد.

مرحله اول اشتغال این حرفه باید به عنوان یک کارآموز باشد، این بدان معناست که حداقل چهار سال از تحصیل و آموزش را قبل از تبدیل شدن به یک سیمبان حرفه ای باید سپری نماید. شما باید تمایل داشته باشید این کار را انجام دهید زیرا کارآموزی شما در کلاس درس نخواهد بود بعبارتی شما دائماً در زمینه کاری سیمبانی با خدمات و فعالیت های مختلف درگیر خواهید بود و مهارتهای اساسی کار را یاد خواهید گرفت. به گفته یک متخصص ارشد آموزش ، بسیاری از افراد مشتاق یادگیری این حرفه به این نتیجه رسیدند که پیش نیازهای یاد شده این حرفه را دار نیستند و میزان ترک تحصیل و ادامه مسیر آنها در حدود 65 درصد است.

 

“سیمبانی” : شاید این واژه را تاکنون نشنیده ایم. اما هر گاه که تاریکی و نبود روشنایی و یا گرمای ناشی از برق رفتگی ما را کلافه می کند، بیشتر حضورشان را حس کنیم اگر چه آنها را نمی شناسیم .

 

فروشگاه اینترنتی یک ایمنی

5 دیدگاه در “5 ویژگی مهم که برای سیمبان شدن لازم است

 1. فواد عبادی فرد گفت:

  سلام،خیلی ساده و کوتاه،سیمبانی شغل سخت و پرخطریه و خیلی از همکاران سیمبانم در کل کشور، برای توسعه شبکه یاپایداری آن ،در تلاش بوده و هستند،خیلی تلاش کردم زحماتتون رو بصورت شعر قافیه بندی کنم تا درکی از شغل سیمبانی باشه،
  ولی وقتی تمومش کردم
  کسی توجهی نکرد
  حالا من این شعرها رو توی این سایت که همه خانواده ی سیمبانم هستند میفرستم
  تا حداقل شما بخونید.
  فواد عبادی فرد،خوزستان-بندر ماهشهر،سیمبان بهره برداری گروه اتفاقات

  اولین شعر تقدیم به اون همکاران شهیدی میکنم که دیگه در بین ما نیستند و در کار سیمبانی شهید شده اند و میدانم که همه ما دوستان سیمبانی داشته ایم که از آنها، فقط خاطراتشان جا مانده است.

  ■(شهید کار) ■
  مثله یک روز عادی و چهره خندان به سر کار رفت
  انتهای حرفش با یک خداحافظ بود و در را بست
  سیمبان بود و کارش همیشه با برق و در ارتفاع
  رفع یک مشکل به وقت قطعی برق در یک اتفاق
  آنروز گویی مشترکی با قطعی برق مواجه بود
  دریک اشتباه کوچک او دیگر در بین ما نبود
  برق جانش را گرفت دیگر دیر شده بود
  ماتم آمد و پیراهن سیاه و دیگر خبری از مرد سیمبان نبود
  مینویسم این خاطرات تلخ را چه سخت است
  همکارت دیگر کنارت نباشد و قلبت پر از درد است
  سخت است نمیدانم، باورم شود یا نشوداین رفتنت را
  وقتی در کنار ما نیستی و شنیدن بابا از بچه ات را
  سخت است خنده ی زیبایت یادم هست
  شوخی در کار و خاطرات شیرین آن لحظات یادم است
  سخت است برای همسرت جز تو پناهی نداشت
  آن فرزند زیبایت را به یادگار از تو نگه داشت
  کاردنیا راببین عاقبت نمیدانیم چه خواهیم شد!
  وقتی به دنیا آمدی گریه کردی، مادرت از گریه ات شاد شد
  سخت است برای پدرت،مادرت، نبودنت را
  گفتن تسلیت ها از رنج و درد نبودنت را
  سخت است وقتی زیر خروارها خاک خوابیده ایی
  بعد از تو انا لله وانا الیه راجعون را گذاشته ایی

  1. مدیر گفت:

   سلام دوست عزیز،
   بسیار عالی و قشنگ در مورد زحمات این عزیزان مطلب ارایه کردید.
   ممنون از اینکه نظر خودتو با ما به اشتراک گذاشتی 👏💗

  2. محمدرضا صدیقی گفت:

   سلام آقا فواد ،وقت شما بخیر ،بنده در حال تحقیق در مورد این شغل هستم ،خلی دوست دارم ،با شما صحبت کنم ،اگر امکان داره شماره تماس یا راه دسترسی که بتونیم با هم صحبت کنیم رو بفرستید .

   همچنین از زحمات شما و همکاران خوبتون که میدونم از جون دارید مایه می زارید سپاسگذارم.

 2. حاج مجید گفت:

  از نظر من سیمانی خیلی خیلی خیلی شغل خوب و باحال و با هیجانیه منم که عاشق هیجانم وارد این شغل شدم و الان چند ساله سیمبانم سیمبانی واقعا شغل خوبیه البته ناگفته نماند به همون اندازه با خطر هم هست به یک عبارتی که ما همیشه به رفیق هامون میگم اینه که اولین اشتباه یعنی آخرین اشتباه.مرسی از همه همکاران و دوستان.
  حاج مجید.گلستان.ازادشهر

  1. مدیر گفت:

   درود و احترام خدمت شما و عرض خدا قوت به همه سیمبانان زحمتکش . دقیقاً همینطوره شغل حساس و با ریسک بالایی هست که با رعایت الزامات و مقررات ایمنی ریسک های موجود را به حداقل ممکن باید رساند . موفق منصور باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *